Jak napisać oświadczenie eksportera i co powinno zawierać?
Transport międzynarodowy ma współcześnie ogromne znaczenie. Stale rosnące wymagania i potrzeby konsumentów, a także przedsiębiorców, sprawiają, że niekiedy obrót wyłącznie między krajami Unii Europejskiej okazuje się niewystarczający. To z kolei może generować dodatkowe koszty, w tym m.in. opłaty celne. Jak ich uniknąć?
Czym jest i jakie możliwości daje tzw. oświadczenie eksportera?
Najprościej mówiąc, jest to pismo, w którym eksporter deklaruje, że dostarcza towary preferencyjne. Innymi słowy, oświadczenie stanowi potwierdzenie o spełnieniu ściśle określonych kryteriów przez dane produkty. To z kolei oznacza, że przedsiębiorca zyskuje prawo do bezcłowego obrotu towarami.
Oświadczenie musi zawierać skonkretyzowaną formułę, która musi być umieszczona na fakturze lub innym dokumencie powiązanym z obrotem. Warto mieć na uwadze, że jej brzmienie nie jest dowolne, a wyznaczone przez treść porozumienia, toteż może być różne w zależności od kraju eksportu.
Podstawowy wzór oświadczenia eksportera
Zajmując się obsługą celną firm transportowych, niejednokrotnie mieliśmy przyjemność sporządzać oświadczenie eksportera dla naszych klientów. Przygotowanie takiej dokumentacji musi jednak uwzględniać cechy szczególne danego obrotu, w tym m.in. przepisów prawa krajów przeprowadzanego handlu czy specyfiki samych produktów.
Co do zasady, wystarczy prosta formuła potwierdzająca preferencyjne pochodzenie towarów. O ile wartość dostarczanych produktów mieści się w określonej kwocie, jest to jedyny warunek skorzystania z możliwości bezcłowego obrotu. Jeżeli jednak dojdzie do przekroczenia limitu, konieczne może okazać się spełnienie dodatkowych warunków. Przykładowo, w przypadku eksportu do UK będzie to rejestracja w systemie REX i uzyskanie jego numeru.